Вейп – це електронний пристрій, який шляхом випаровування спеціальної рідини імітує куріння тютюну.

У чому різниця між вейпом чи електронною сигаретою? Та ні в чому. Просто люди, що використовують вейп, воліють не асоціювати себе зі звичайними курцями. Тому й вирішили замінити заїжджене слово «електронна сигарета» більш просунутою назвою – вейп. Вони можуть виглядати як звичайні сигарети або інші варіанти дизайну.

Традиційно, електронна сигарета (вейп) складається з наступних частин:

  • Мундштук;
  • Картридж (танк, бак);
  • Нагрівальний елемент (розпилювач);
  • Мікропроцесор (у цифрових пристроях);
  • Механічний вимикач (у механічних пристроях);
  • Акумулятор (батарея);
  • Світлодіодний індикатор (для візуального ефекту).

Навіщо використовується вейп?

Процес куріння вейпу називається вейпінгом. Тільки замість сигаретного диму користувач вдихає аерозоль, який зазвичай називають парою.

Повний цикл роботи вейпу складається з наступних етапів:

  1. Активація. Залежно від моделі, вейп може активуватись при натисканні на кнопку або безпосередньо вдиху.
  2. Нагрів. Після активації у вейпі починає розжарюватися спеціальний нагрівальний елемент.
  3. Випаровування. Після цього на нагрівальний елемент подається електронна рідина, яка відразу випаровується.
  4. Вдих видих. Так як всі ці етапи проходять дуже швидко, користувач практично не помічає затримки і відразу вдихає пару, утворену від електронної рідини.

Електронні сигарети створюють пари, що складаються з дрібних та ультрадрібних твердих частинок. Вони можуть містити токсиканти, канцерогени, важкі метали, наночастинки металів та інші речовини. Точний склад рідини для вейпінгу варіюється і залежить від декількох факторів, включаючи переваги та звички користувача.

Розширені модифікації вейпів називають мод-вейпами. Почитати про них докладніше ви можете у нашій статті «Що таке мод-вейп?».

Чому люди курять вейп?

Кожна людина може назвати свою причину та історію, чому вона почала курити, або як зараз кажуть «парити» вейп. З найпоширеніших причин можна назвати такі:

  • Спроба кинути палити. Хоча більшість людей, почавши використовувати вейп, продовжують курити і звичайні сигарети, статистика все ж таки показує, що кількість сигарет, що вживаються, знижується. А деяким людям дійсно вдається повністю замінити шкідливу звичку куріння на менш шкідливе «ширяння».
  • Розслаблення. Вейпери стверджують, що процес вдихання ароматизованої пари та споглядання його повільного розсіювання в повітрі допомагає абстрагуватися від проблем і хоча б на мить досягти свого «дзена».
  • Мода (читай – понти). Останнім часом все більшу популярність набирає так звана «вейп культура». Користуючись цим, безліч людей, особливо підлітків, прагнуть підвищити свій соціальний статус, використовуючи більш дорогі чи рідкісні вейпи та заправки для них.
  • Соціальний чинник. Люди — колективні істоти, тому завжди глибоко цінують можливість приєднатися до нової тусовки і завести нові знайомства. А що може бути зближуючим, ніж пару хвилин спільного «паріння» на балконі або задньому дворі офісу?

Плюси та мінуси вейпу

Переваги та ризики електронних сигарет до кінця не зрозумілі. Для людини вони, ймовірно, безпечніші, ніж куріння тютюну (за оцінками NHS England приблизно на 95% менш шкідливі). Національна Академія Медицини та Всесвітня Організація Охорони Здоров’я висловили стурбованість тим, що вживання вейпів молодими людьми може збільшити споживання цигарок надалі. Регульовані продукти заміни нікотину безпечніше, ніж електронні сигарети, але електронні сигарети, ймовірно, безпечніші за тютюнові вироби. Існують також попередні докази, що вони можуть допомогти людям кинути палити.

Існують побоювання з приводу застосування вейпів молоддю через їхню потенційну непоінформованість про токсичність нікотину, високу залежність, відмінності у фізіологічних ефектах між молодими та дорослими людьми та легкість заміни законних електронних рідин з іншими речовинами.

Вейпи були винайдені в Китаї у 2003 році, вперше надійшли у продаж у Європі у 2005 році, а у 2007 році отримали міжнародний патент.

By Сергій Джонсон

Кальянний майстер. Менеджер кальянного закладу. Добре знаюся на електронних сигаретах, рідинах та вейпах. Є 5 кальянів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *