Вейп – це електронний пристрій, який шляхом випаровування спеціальної рідини імітує куріння тютюну.

У чому різниця між вейпом або електронною сигаретою? Та ні в чому. Просто люди, які використовують вейп, вважають за краще не асоціювати себе зі звичайними курцями. Тому і вирішили замінити заїжджене слово «електронна сигарета» більш просунутою назвою – вейп. Вони можуть виглядати як звичайні сигарети або мати інші варіанти дизайну.

Традиційно, електронна сигарета (вейп) складається з наступних частин:

 • Мундштук;
 • Картридж (танк, бак);
 • Нагрівальний елемент (розпилювач);
 • Мікропроцесор (в цифрових пристроях);
 • Механічний вимикач (в механічних пристроях);
 • Акумулятор (батарея);
 • Світлодіодний індикатор (для візуального ефекту).
Що таке вейп і з чого він складається?

Для чого використовується вейп?

Процес куріння вейпа називається вейпінгом. Тільки замість сигаретного диму користувач вдихає аерозоль, зазвичай званий паром.

Повний цикл роботи вейпа складається з наступних етапів:

 1. Активація. Залежно від моделі, вейп може активуватися при натисканні на кнопку або безпосередньо вдиху.
 2. Нагрівання. Після активації в вейпі починає розжарюватися спеціальний нагрівальний елемент.
 3. Випаровування. Після цього на нагрівальний елемент подається електронна рідина, яка тут же випаровується.
 4. Вдих-видих. Так як всі ці етапи проходять дуже швидко, користувач практично не помічає затримки і відразу ж вдихає пар, утворений від електронної рідини.

Електронні сигарети створюють пари, що складаються з дрібних і ультрадрібних твердих частинок. Вони можуть містити токсиканти, канцерогени, важкі метали, наночастинки металів і інші речовини. Точний склад рідини для вейпінга варіюється і залежить від декількох факторів, включаючи переваги і звички користувача.

Чому люди курять вейп?

Кожна людина може назвати свою причину і історію, чому вона почала курити, або як зараз кажуть «парити» вейп. З найпоширеніших причин можна виділити наступні:

 • Спроба кинути курити. Хоча більшість людей, почавши використовувати вейп, продовжують курити і звичайні сигарети, статистика все ж показує, що кількість споживаємих сигарет знижується. А деяким людям дійсно вдається повністю замінити шкідливу звичку курити менш шкідливим «паруванням».
 • Розслаблення. Вейпери стверджують, що процес вдихання ароматизованої пари і споглядання її повільного розсіювання в повітрі допомагає абстрагуватися від проблем і хоча б на мить досягти свого «дзену».
 • Мода (читай – понти). Останнім часом все більшої популярності набирає так звана «вейп культура». Користуючись цим, безліч людей, особливо підлітків, прагнуть підвищити свій соціальний статус, використовуючи більш дорогі або рідкі вейпи і заправки для них.
 • Соціальний фактор. Люди – колективні істоти, а тому завжди глибоко цінують можливість долучитися до нової тусовки і завести нові знайомства. А що може бути більш зближуючим, ніж пару хвилин спільного «парування» на балконі або задньому дворі офісу?

Плюси та мінуси вейпа

Переваги та ризики електронних сигарет до кінця не зрозумілі. Для людини вони, ймовірно, більш безпечні, ніж куріння тютюну (за оцінками NHS England приблизно на 95% менш шкідливі). Національна Академія Медицини і Всесвітня Організація Охорони Здоров’я висловили стурбованість тим, що використання вейпів молодими людьми може збільшити споживання сигарет в подальшому. Регульовані продукти заміни нікотину більш безпечні, ніж електронні сигарети, але електронні сигарети, ймовірно, безпечніше, ніж тютюнові вироби. Існують також попередні докази того, що вони можуть допомогти людям кинути курити.

Існують побоювання з приводу вживання вейпів молоддю через їх потенційну необізнаність про токсичність нікотину, високу залежність, відмінність в фізіологічних ефектах між молодими і дорослими людьми і легкості заміни законних електронних рідин іншими речовинами.

Вейпи були винайдені в Китаї в 2003 році, вперше надійшли в продаж в Європі в 2005 році, а в 2007 році отримали міжнародний патент.