Безпека і довгострокові наслідки для здоров’я від використання електронних сигарет або інших вейпінгових продуктів досі не відомі. У вересні 2019 федеральні і державні органи охорони здоров’я почали розслідування спалахи важкого захворювання легенів, пов’язаного з електронними сигаретами та іншими продуктами вейпінгу. Ми уважно стежимо за ситуацією і будемо оновлювати наш контент, як тільки з’явиться більше інформації.

А все таки, чи шкідливий вейп?

Вепінг має ризики, незалежно від того, що саме ви курите. Початок використання електронних сигарет або перехід з сигарет на вейпи збільшує ризик руйнівних наслідків для здоров’я. За даними Американського Онкологічного Товариства, найбезпечніший варіант – уникати як вейпінга, так і куріння.

Дослідження впливу вейпыв на здоров’я тривають, і може знадобитися деякий час, перш ніж ми зрозуміємо довгострокові ризики.

Далі в статті ми докладно описали, що в даний час відомо про вплив на здоро’я парів рідини з нікотином і без нього, а також марихуани або різних масел.

Як вейпінг впливає на ваше серце?

Попередні дослідження припускають, що вейпінг становить небезпеку для здоров’я серця.

Автори огляду 2019 року вказують, що аерозолі електронної рідини містять частинки, окислювачі, альдегіди і нікотин. При вдиханні ці речовини, швидше за все, впливають на серце і систему кровообігу.

У звіті Національної Академії Друкарства (NAP) за 2018 рік виявлені істотні докази того, що вживання нікотинової електронної сигарети викликає збільшення частоти серцевих скорочень.

Автори також описали підтверджені дані, які свідчать про те, що затяжка з електронної сигарети підвищує кров’яний тиск. Обидва ці фактори можуть вплинути на здоров’я серця в довгостроковій перспективі.

Однак дослідження 2019 року оцінило дані загальнонаціонального опитування майже 450 000 учасників і не виявило значного зв’язку між вживанням електронних сигарет і серцевими захворюваннями.

Проте, вони виявили, що люди, які курили як звичайні сигарети, так і електронні сигарети, частіше страждали серцевими захворюваннями.

Інше дослідження 2019 року, засноване на тому ж загальнонаціональному опитуванні, показало, що вживання електронних сигарет було пов’язано з підвищеним ризиком розвитку інсульту, інфаркту, стенокардії і серцевих захворювань.

Автори дослідження 2018 року використали дані з іншого національного обстеження здоров’я, щоб прийти до аналогічного висновку: щоденний вейпінг пов’язаний з підвищеним ризиком серцевого нападу, навіть якщо взяти до уваги інші фактори способу життя.

Нарешті, огляд 2017 року вказує на те, що електронні сигарети можуть представляти певний ризик для серця і системи кровообігу, особливо для людей, у яких вже є деяка форма серцевої хвороби.

Проте, дослідники прийшли до висновку, що в цілому, вейпінг вважається менш шкідливим для серця, ніж куріння сигарет.

Як вейпінг впливає на ваші легені?

Деякі дослідження показують, що вейпінг може чинити негативний вплив на легені, але тут ще необхідні додаткові дослідження.

Зокрема, в дослідженні 2015 року вивчався вплив ароматизованих електронних соків як на клітини легенів людини, так і на клітини легенів у мишей.

Дослідники повідомили про низку несприятливих впливів на обидва типи клітин, включаючи токсичність, окислення і запалення. Проте, ці результати не обов’язково будуть справедливі і в реальному житті.

У дослідженні, проведеному в 2018 році, була оцінена функція легенів у 10 осіб, які ніколи не курили сигарети відразу після вливання рідини з нікотином або без нього.

Дослідники прийшли до висновку, що вейпінг як з нікотином, так і без нього порушує нормальну функцію легенів у здорових людей.

Проте, це дослідження мало невеликий розмір вибірки, що означає деяку похибку результатів.

У тому ж звіті NAP за 2018 рік виявлені деякі свідчення того, що електронні сигарети несприятливо впливають на дихальну систему, але необхідні додаткові дослідження, щоб зрозуміти, в якій саме ступені вейпінг сприяє респіраторних захворювань.

Нарешті, більшість досліджень сходяться на думці, що наслідки для здоров’я легенів будуть спостерігатися протягом 20-30 років. Ось чому треба було стільки часу, щоб негативний вплив електоронних сигарет і вейпів на здоров’я було широко визнано. Повний обсяг впливу токсичних інгредієнтів електронної сигарети може бути невідомим ще протягом наступних 3 десятиліть.

Як вейпінг впливає на зуби і ясна?

Схоже, вейпінг завдає негативного впливу і на здоров’я порожнини рота.

Наприклад, дослідження, проведене в 2018 році, показало, що вплив аерозолю електронної сигарети робить поверхні зубів більш схильними до розвитку бактерій. Автори прийшли до висновку, що вейпінг може збільшити ризик карієсу.

Інше дослідження, проведене в 2016 році, передбачає, що вейпінг пов’язаний із запаленням ясен – відомим фактором розвитку захворювань пародонту.

Аналогічним чином, огляд 2014 року показав, що вейпінг може викликати роздратування ясен, рота і горла.

Нарешті, в тому ж звіті NAP за 2018 рік був зроблений висновок, що є деякі докази того, ніби електронні сигарети які містять, так і ті, які не містять нікотин, можуть пошкодити клітини і тканини порожнини рота у людей, які не курять сигарети.

Які є ще фізичні аспекти шкоди вейпінга для здоров’я?

Все той же звіт NAP за 2018 рік виявив суттєві докази того, що вейпінг викликає клітинну дисфункцію, окислювальний стрес і пошкодження ДНК.

Деякі з цих клітинних змін були пов’язані з розвитком раку в довгостроковій перспективі, хоча в даний час немає ніяких доказів того, що вейпінг викликає рак.

Вейпінг також може надавати специфічний несприятливий вплив на певні групи, особливо молодих людей.

Достовірні джерела з Центру по Контролю і Профілактики Захворювань (ЦКПЗ) повідомляють, що вживання нікотину може назавжди вплинути на розвиток мозку у людей у ​​віці до 25 років.

Чи є різниця між вейпінгом і курінням сигарет?

Довгострокові наслідки куріння сигарет добре задокументовані і включають підвищений ризик розвитку інсульту, хвороб серця і раку легенів.

Згідно ЦКПЗ, куріння сигарет є причиною майже 1 з кожних 5 смертей в Сполучених Штатах.

Вейпінг може здатися менш ризикованим вибором для людей, які намагаються кинути палити. Однак це не означає, що ризиків взагалі немає, навіть якщо рідина вейпа не містить нікотину.

До теперішнього часу існує обмежена кількість доказів довгострокових ефектів вейпінга, тому що ми знаємо, що вплив вейпінга займе десятиліття. Але, грунтуючись на досвіді з сигаретами, можна очікувати аналогічних несприятливих наслідків для здоров’я, включаючи ХОЗЛ, хвороби серця і рак.

Пасивний пар проти пасивного куріння

Вважається, що вторинний вплив парів електронної сигарети менш токсичний, ніж вторинний вплив сигаретного диму. Проте, вторинний пар – все ще форма забруднення повітря, яка, ймовірно, становить небезпеку для здоров’я.

Згідно зі звітом NAP за 2018 рік, пари вейпа містять нікотин, тверді частинки і летючі органічні сполуки (ЛОС) в концентраціях, які перевищують рекомендовані рівні.

Необхідно провести додаткові дослідження, щоб повністю зрозуміти довгострокові наслідки впливу парів електронних сигарет на здоров’я людини.

Чи є різниця між вейпінгом і джулінгом?

Джулінг (Juuling) відноситься до вейпінгу з певною маркою електронних сигарет. Він несе ті ж ризики для здоров’я, що і звичайний вейпінг.

Juul – це тонка прямокутна електронна сигарета, яку можна заряджати через порт USB.

Електронна рідина поставляється в картриджі, який називається Juulpod або J-pod, і зазвичай містить нікотин.

Чи має значення вміст нікотину у рідині?

Вейпінг небезпечний. І це не залежить від того, з нікотином або без нього. Але вживання продуктів з нікотином ще більше збільшує ризик залежності.

Нікотинова залежність є одним з основних ризиків, пов’язаних з курінням. Дослідження, проведене в 2015 році, показує, що люди, які вейпінгують нікотином, з більшою ймовірністю стають залежними від нікотину, ніж люди, вейп яких не містить нікотину.

Вейпінг з нікотином особливо небезпечний для молоді. Молоді люди, які вживають нікотин, швидше за все, почнуть палити в майбутньому.

Проте, електронні сигарети, як і раніше, становлять небезпеку для здоров’я, навіть без нікотину. Електронний сік без нікотину містить ряд потенційно токсичних хімічних речовин.

Дослідження показують, що парування рідини без нікотину може дратувати дихальну систему, викликати загибель клітин, запалення і шкодити кровоносним судинам.

А як щодо марихуани або КБР масла?

Якщо при вейпінгу ви використовуєте марихуану, побічні ефекти можуть включати в себе:

 • порушення координації;
 • порушення пам’яті;
 • вирішення проблем;
 • нудота і блювота;
 • почастішання пульсу;
 • залежність в довгостроковій перспективі.

У світі майже немає досліджень про побічні ефекти вейпінга КБР. Тим не менш, деякі зареєстровані побічні ефекти використання масла КБР включають в себе:

 • втому;
 • дратівливість;
 • нудоту.

Електронні рідини з марихуаною або КБР зазвичай містять інші хімічні речовини, такі як базові рідини або ароматизатори. Вони можуть викликати побічні ефекти, подібні з тими, що є у електронних сигарет без нікотину.

Чи має значення склад рідкого ароматизатору?

Рідкий аромат має значення. У звіті за 2016 рік зазначалося, що багато вейп-рідини містять ароматизатори в концентраціях, які можуть становити небезпеку для користувачів.

В іншому дослідженні 2016 року було протестовано більше 50 смаків електронного соку. Дослідники виявили, що у 92 відсотків ароматизаторів була підтверждена на наявність одного з трьох потенційно шкідливих хімічних речовин: диацетила, ацетілпропіоніла або ацетоина.

Дослідники 2018 року виявили, що ціннамальдегід (знайдений в кориці), о-ванілін (знайдений в ванілі) і пентандіон (знайдений в меді) мали токсичний вплив на клітини.

Важко точно визначити, які аромати містять респіраторні подразники, так як інгредієнти, як правило, відрізняються від одного бренду до іншого.

Чи є певні інгредієнти, яких слід уникати?

Якщо вас турбують побічні ефекти від вейпінгу, вам слід уникати таких інгредієнтів:

 • ацетоін;
 • ацетил пропіоніл;
 • акролеін;
 • акриламід;
 • акрилонитрил;
 • бензальдегід;
 • кориця;
 • цитраль;
 • кротональдегід;
 • діацетил;
 • етилванілін;
 • евкаліпт;
 • формальдегід;
 • о-ванілін;
 • пентандіон (2,3-пентандіон);
 • оксид пропілену;
 • пулегон;
 • ванілін.

Вищевказані інгредієнти є відомими подразниками.

Чи є інші способи мінімізувати побічні ефекти?

Якщо вас турбують побічні ефекти вейпінга, спробуйте наступне:

 • Уточніть список інгредієнтів

Зверніться до виробника, щоб дізнатися список інгредієнтів вашої рідини. Якщо виробник не може надати список інгредієнтів, це може бути ознакою не зовсім безпечного продукту.

 • Уникайте ароматизованих вейп-соків

Вейп-соки без смаку з меншою ймовірністю містять потенційно токсичні ароматизатори.

 • Зменшіть кількість нікотину

Якщо ви використовуєте вейпінг для припинення куріння, вам слід поступово знижувати дозу нікотину. Перехід на безнікотиновий вейпінг може допомогти вам мінімізувати побічні ефекти.

 • Пийте багато рідини

Пийте воду відразу після вейпінгу, щоб запобігти таким симптоми, як сухість у роті та зневоднення.

 • Чистіть зуби

Щоб зменшити оральні побічні ефекти після вейпінгу, почистіть поверхню зубів

Коли слід звернутися до лікаря?

Не зашкодить поговорити з лікарем або іншим медичним працівником про ризик вейпінгу, особливо якщо у вас вже є хронічне захворювання, таке як астма.

Ви також можете записатися на прийом до лікаря, якщо вважаєте, що вейпінг супроводжується певними новими симптомами, такими як кашель, утруднене дихання або прискорене серцебиття.